Copa del Rey - First round

The draw took place today for the first round of the new-look Spanish cup, with 112 teams taking part, including all first and second division sides, with the exception of the four who are playing in the Spanish Super Cup, Atlético Madrid, Real Madrid, Barcelona and Athletic Bilbao. Matches take place over one leg in the ground of the lower ranked side on 1 December, except where stated. (18.11.21)

Gimnastica Segoviana
0-2
(aet)
Mallorca
Angel 94, 107
Panadería Pulido San Mateo
0-4 Real Sociedad
Portu 6, Aihen 7,
Sorloth 60, Djouahra 71
Leioa
0-2 Elche
Carrillo 42, 55
Ebro
0-5 Celta
Santi Mina 32, Solari 44,
Cervi 54, 57, Fontan 92
Guijuelo
Toti 18
1-1
(3-4 pso)
Rayo Vallecano
Pozo 14
Córdoba
0-1
(aet)
Sevilla
Ocampos 108
Unami
0-3 Alavés
Guidetti 66, Sylla 82,
Luis Rioja 87
Laguna
0-7 Granada
Bacca (p) 9, Butzke 32, 44, 53,
Puertas 40, Molina 66, 75
Mollerusa
Putxi 4
1-5 Getafe
Mata (p) 19, (p) 52, 58,
Sandro 59, Poveda 75
Solares
Gelo 74, Carral 82
2-3 Espanyol
Loren 14, 22, (p) 49
Victoria
0-8 Villarreal
Alberto Moreno 17, 21, Mandi 27, Alcacer 37, Chukwueze 50, Gerard Moreno 72, Dia 81, Iosifov 87
Villa de Fortuna
0-7 Cádiz
Negredo 3, 52, Jimenez 13, Mauro 79, Martin 81, Osmanjic 90
San Agustín
0-4 Osasuna
Barbero 50, Torres 60,
Ontiveros 72, Avila 90
CFI Alicante
0-4 Betis
Tello 7, Lainez 27,
Joaquin 46, Bartra 51
Utrilla
0-3 Valencia
Marcos Andre 27,
Yunus 52, Koba 70
Huracán Melilla
0-8 Levante
Soldado 2, 22, Blesa 29, 31, 63, Malsa 51, Dani Gomez 52, 59
Brea
0-2 Ibiza
Davo 31, 74
Vélez
Joselinho 10, Miranda 33
2-3 Las Palmas
Benito 27, Sadiku 23,
Ale Garcia 83
Andrax
Pau Pomar 25, Llabres 30
2-1 Oviedo
Jirka 38
Xerez Deportivo
Bello (p) 53
1-2 Leganés
Naim 45, Doukoure 87
Cacereño
Jorge Barba 75
1-2 Ponferradina
Zalazar 66, Agus Medina 87
Marchamalo
0-1 Valladolid
Roque Mesa (p) 89
Unión Adarve
Portero 28, 49
2-2
(3-4 pso)
Lugo
Joselu 33, Barreiro (p) 39
Racing Roja
0-2 Cartagena
Ortuno 68, 81
Águilas
Uche 57
1-1
(3-5 pso)
Almería
Juan Villar 32
Ibiza Islas Pitusas
Samu Pinto 56
1-2
(aet)
Tenerife
Michel Herrero 64, Mollejo 103
Penya Sport
0-3 Málaga
Paulino 32, Lomban (p) 45,
Roberto 76
Alzira
0-1 Fuenlabrada
Soldano 54
Puertollano
Abraham 24
1-5 Girona
Samu Saiz (p) 18, Monjonell 33, Artero 50, Dawda 61, Aleix Garcia 67
Cayón
0-2 Huesca
Marc Mateu 54, Carlos Kevin 93
Montijo
0-1 Burgos
Riki Rodriguez 94
Europa
0-1 Amorebieta
Amorrortu 34
San Roque de Lepe
0-3 Mirandés
Olguin 13, Marques 58, 74
Ceares
0-1 Sporting Gijón
Cesar Garcia 35
Teruel
0-1 Alcorcón
Hugo Fraile (p) 28
Mensajero
0-1 Zaragoza
Clemente 79
Guernica
Arana 70
1-2 Eibar
Quique (p) 36, Blanco 62
Algeciras
Romero 93
1-2 Unionistas
Rayco 8, 18
Talavera
Rodrigo 15, Perales 20
2-0 Cornellà
San Fernando
Dopi 42, Ferron 84
2-3 Cultural Leonesa
Amelibia 5,
Solis 24, Ketu 55
Linares Deportivo
0-0
(6-5 pso)
Gimnàstic Tarragona
Badajoz
0-3 Alcoyano
Doudi 3, Jona (p) 77,
Angel Lopez 86
Atlético Sanluqueño
Miguelete 65, Armental 74
2-0 Sabadell
UCAM Murcia
Johan 41, Josema 66,
Manu Garrido 116
3-4
(aet)
Deportivo La Coruña
William 40, Quiles 73, 109,
Yeremay 105
Albacete
Montes (p) 61, Dani Gonzalez 117
2-1
(aet)
Racing Ferrol
Alex Lopez 42
Extremadura
Musa Drammeh 80
1-4 Zamora
Cordero 3, Losada 11, 67,
Parra 49
Calahorra
Yurrebaso 25
1-1
(4-5 pso)
Atlético Baleares
Xavi Guinard 90
Arenteiro
Zanelli 35, Sylla 39
2-1 SD Logroñés
Portela (og) 53
Atlético Mancha Real
Jose Enrique 84, Moyano 90
2-1 Dux Inter Madrid
Pitu 73
Llanera
Martin Perez 42, Javi Sanchez 86
2-1 UD Logroñés
Duba 62
San Juan
Burusco 38
1-2 San Sebastián de los Reyes
Jauregui 29, Retegui (og) 73
Náxara
0-1 Andorra
M. Fernandez 42
Eldense
0-1 Rayo Majadahonda
Javi Gomez 10
Bergantiños
Uxio 33, Yelco Alfaya 91
2-0 Tudelano
Atlético Pulpileño
0-1 Castellón
Esquerdo 37
Palencia Cristo Atlético
Alvaro (p) 3, Abel 45
2 -0 Real Union